Gå til hovedindhold

Undervisere på SOSU-skolen udviser stor kreativitet i udviklingen af nye undervisningstiltag

Der var både hjemmelavede dukker, gå-ture, elektriske apparater og engangshandsker, da underviserne præsenterede ideer til undervisning i bæredygtighed. Aarhus Kommune er en del af projektgruppen.

Indhold

    Den 26. november 2025 blev der pitchet ideer, som kan bruges i fremtiden, når elever på SOSU-uddannelsen skal lære om bæredygtighed. Pitchen er et af de første konkrete resultater af EU-projekt Teach4SD. EU-projektet skal uddanne undervisere i bæredygtig udvikling og klæde dem på, så de bliver i stand til at formidle bæredygtighed til deres elever. Eleverne skal herefter gerne kunne omsætte det, de har lært, til konkrete tiltag i praksis.

    Med en kort pitch beskrev underviserne deres idé og forklarede, hvordan de havde grebet opgaven an.

    Hjemmelavede dukker kan hjælpe med at gøre en tænkt situation mere konkret, så den bliver nemmere at tale om, oplevede Brian, der er underviser på SOSU Østjylland. Dukkerne kan også fungere som stedfortrædere, når man skal tale om LGTBQ+ relaterede emner, som kan være svære at sætte ord på, mener Brian.

    Til undervisningen i psykiatri på SOSU-assistentuddannelsen havde de to undervisere Maja (til venstre) og Nadia (til højre) fokus på, hvordan naturen har positiv indvirkning på vores psyke og trivsel. De lavede erindringsøvelser om natur med eleverne og tog dem også med ud på gå-tur for at gøre eleverne fortrolige med at undersøge ude-muligheder for borgerne. 

    Energiforbrug har i høj grad noget med bæredygtig livsstil at gøre. Det lykkedes underviser Dorthe at gøre eleverne interesserede i at aflæse energiforbruget for forskellige apparater. De begyndte samtidig at interessere sig for udgiften til det daglige energiforbrug, lige som tal og regning blev lidt nemmere at gå til, fortalte Dorthe.  

    Underviser Iben forsøgte i sit forløb at åbne elevernes øjne for, hvordan engangshandsker produceres i udlandet, og at det foregår under kritiske forhold. Med fokus på engangsplast håber hun på at så et frø, som kan spire, så eleverne på sigt bliver mere ressourcebevidste.

    Aarhus Kommune er også med

    Der deltog fem oplæringsvejledere (praktikvejledere) for SOSU-elever fra Aarhus Kommune i et kursusforløb, som gik forud for pitchen.

    Kursusforløbet i bæredygtige undervisningsmetoder forløb over fem enkeltstående dage over et par måneder og er planlagt af VIA, som er projektleder på Teach4SD.

    Når andre bæredygtige initiativer i andre EU-lande er gennemført, samles alle erfaringer fra projektet i en digital Hub.

    For Velfærdsteknologi & Hjælpemidler deltager Susanne Riiser, som mener, at EU-projektet som sidegevinst styrker og forbedrer samarbejdet mellem de tre parter Aarhus Kommune, SOSU Østjylland og VIA.

    Sidst opdateret: 2. december 2025